Czy owa nowość w sektorze księgarskim jak E-book, wyprze standardowo wydaną książkę?

E-book czyli elektroniczna książka jest dzisiaj najlepiej sprzedającym się towarem na zachodzie. Powoli wypiera on klasyczne, papierowe książki bo niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków szczególnie w takich sferach jak informatyka. E-booki pojawiły się wiele lat temu w postaci manuali dołączanych do różnorakich programów komputerowych.

Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swoją działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na informację, ebooki stały się niezwykle popularne. Doprowadziło do tego wiele zalet tej formy książki do których wiodącą jest niski koszt produkcji. Współczesne e booki zapisane są najczęściej w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich zawartych, ponieważ takich plików nie da się edytować bez specjalnego programu.
regały z książkami w księgarni
Autor: brewbooks
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć parę książek. Czytanie pozycji książkowych zostało wyparte przez telewizję i Internet. Co za tym idzie księgarnia jest mniej odwiedzana.

czytnik ebook kindle
Autor: bfishadow
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Entuzjaści powieści biją na alarm widząc, że sprzedaż publikacji bardzo spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania (przykłady: e-informatyka). Jest to przede wszystkim podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już wielu czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie trzeba odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież tradycyjne książki papierowe też przeglądamy tylko przy świetle. Dodatkową zaletą czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy oglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, bądź przeglądać internet. Ebooki są znacznie tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przekonani jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich obiekcje związane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym większego problemu i nabywcy mają wciąż do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków (takich jak tu: ponieważ już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy też zaczynają spoglądać na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydanie drukowanej i elektronicznej wersji książki staje się już normą. Plany na kolejne lata zakładają znaczący wzrost o kilkaset procent rocznie rynku ebooków.


W wolnej chwili

Jaka przyszłość losów czytelnictwa i zakupów literatury w małych księgarniach oraz wielkich sieciówkach i przez Internet.

książki
Autor: young shanahan
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Dotąd wiele razy przeprowadzano sondaże wpływu twórczości pisarskiej na cechy pozytywne i negatywne człowieka.
1 2
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.