Spokojna, rzetelna i bez emocjonalnego rozedrgania - to tylko niektóre opinie na temat nowej biografii Lecha Wałęsy, której wydawcą jest Europejskie Centrum Solidarności. Książka Zadra, autorstwa Jana Skórzyńskiego trafi do księgarń na początku grudnia 2009 roku. <br /> <br />Premierę utworu poprzedzi debata z udziałem Sławomira Sierakowskiego, Macieja Zięby OP oraz Jana Skórzyńskiego.
Spokojna, rzetelna i bez emocjonalnego rozedrgania – to tylko niektóre opinie na temat nowej biografii Lecha Wałęsy, której wydawcą jest Europejskie Centrum Solidarności. Książka Zadra, autorstwa Jana Skórzyńskiego trafi do księgarń na początku grudnia 2009 roku.

Premierę utworu poprzedzi debata z udziałem Sławomira Sierakowskiego, Macieja Zięby OP oraz Jana Skórzyńskiego.

Tematem spotkania, które odbędzie się 30 listopada br. o godz. 16.00 w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat, będą przemiany w Polsce po upadku komunizmu.

Zadra to pierwsza próba wyważonego, kompetentnego i kompleksowego spojrzenia
na całość życiorysu robotnika ze Stoczni Gdańskiej, przywódcy strajku w Sierpniu 1980 roku, lidera Solidarności, laureata Pokojowej Nagrody Nobla, wreszcie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Odchodząc od skrajnych fragmentarycznych ocen publicystów, autor podjął próbę napisania obiektywnej biografii, przedstawiając przede wszystkim fakty, a ocenę pozostawiając czytelnikowi. Na motto książki Jan Skórzyński wybrał cytat z autobiografii Lecha Wałęsy: Człowiek upada i podnosi się, to normalne, ale ważne, żeby nigdy nie sprzedał najważniejszych spraw. Wierzę, że mnie się to udało…

Tytuł Zadra nawiązuje do, prawie nieznanego, kryptonimu nadanego Lechowi Wałęsie
w 1983 roku przez SB w sprawie jego operacyjnego rozpracowania. Wstęp do książki napisał Jacek Taylor. Biografia, której konsultacji naukowej dokonał profesor Andrzej Friszke, nie ma charakteru pracy stricte naukowej – to propozycja dla każdego czytelnika, wykorzystująca materiały źródłowe, lecz napisana w ciekawy i przystępny sposób.

Wydanie na przełomie 2009 i 2010 roku biografii Lecha Wałęsy jest wpisane w szerszą perspektywę realizowanych przez Europejskie Centrum Solidarności obchodów 20. rocznicy upadku komunizmu i 30. rocznicy powstania Solidarności. Chcemy przy
tej okazji wywołać poważną, uczciwą intelektualnie debatę o roli i znaczeniu Lecha Wałęsy w najnowszej historii Polski – mówi Maciej Zięba OP.

Premierę książki poprzedzą spotkania z autorem. 30 listopada br. o godzinie 16.00
w Centrum Kultury Nowy Wspaniały Świat odbędzie się debata z udziałem Sławomira Sierakowskiego, Macieja Zięby OP oraz Jana Skórzyńskiego. Również czytelnicy krakowscy oraz trójmiejscy będą mieli możliwość spotkania z autorem biografii w trakcie debat odbywających się 1 grudnia (Kraków, godz. 18.00 Loch Camelot) oraz 3 grudnia (Gdańsk, godz. 16.00 Aula Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytety Gdańskiego).

Zadra – nowa biografia Lecha Wałęsy od grudnia w księgarniach
Premierę książki poprzedzi debata z autorem i zaproszonymi gośćmi

Opinie o książce:
Rzetelna, zwięzła biografia Lecha Wałęsy napisana przez kompetentnego badacza epoki Solidarności i początków III Rzeczpospolitej, między innymi autora wysoko ocenianej "Rewolucji Okrągłego Stołu" (Znak 2009). Z przekonaniem polecam biografię Wałęsy pióra Jana Skórzyńskiego.
Aleksander Hall

To nie tylko biografia Lecha Wałęsy, to także historia powojennej Polski. Opowiada o tym, jak funkcjonowała i jak terroryzowała Polaków Służba Bezpieczeństwa, pokazuje ile trzeba było znaleźć w sobie odwagi, by się jej przeciwstawić. Książkę tę powinien przeczytać każdy Polak, który nie chce zapomnieć tej, minionej już, ery. Każdy, kto chce zrozumieć w jaki sposób Lech Wałęsa odcisnął niezatarte piętno na historii świata.
Andrew Nagorski

Pisanie biografii Lecha Wałęsy wymaga przede wszystkim spokoju, trzeźwości umysłu i uwolnienia się od skrajnych namiętności. Jan Skórzyński oddał przysługę czytelnikom pisząc o najbarwniejszej postaci współczesnej Polski bez emocjonalnego rozedrgania. Okazuje się, że malując obraz Wałęsy nie trzeba ani klęczeć ani używać wyłącznie czarnej farby. Niby to oczywiste, ale przed Skórzyńskim nikomu się to nie udało. Autorowi gratuluję, czytelnikom polecam.
Tomasz Lis

Maciej Zięba OP (ur.1954)
Teolog, filozof i publicysta. Absolwent fizyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Założyciel NSZZ Solidarność w IMiGW, doradca zarządu regionu dolnośląskiego Solidarności oraz dziennikarz Tygodnika Solidarność. W 1981 wstąpił do zakonu dominikanów, sześć lat później uzyskał święcenia kapłańskie. W roku 1997 uzyskał w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie tytuł doktora filozofii. Wykładowca licznych uczelni w Polsce i na świecie. Dyrektor Wydawnictwa "W drodze"  (1990-95). Założyciel (1995) i dyrektor Instytutu Tertio Millennio w Krakowie. Od 1998 do 2006 prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Od 2003 r. członek Papieskiej Rady "Iustitia et pax". Od listopada 2007 roku dyrektor Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Jan Skórzyński (ur. 1954)
Historyk i publicysta. Uczestniczył w nielegalnym ruchu studenckim, 13 grudnia 1981 został internowany w więzieniu w Białołęce. Pracował w redakcjach Przeglądu Katolickiego, Tygodnika Solidarność i tygodnika Spotkania. Był zastępcą redaktora naczelnego Rzeczpospolitej i szefem dodatku Plus-Minus. Autor książek o najnowszej historii Polski, miedzy innymi Kalendarium Solidarności 1980-89, Ugoda i rewolucja. Władza i opozycja 1985-1989, Od Solidarności do wolności. Ostatnio wydał Rewolucję Okrągłego Stołu. Jest redaktorem naczelnym słownika bibliograficznego Opozycja PRL.

Andrzej Friszke (ur. 1956)
Historyk, były członek Kolegium IPN. W 1979 ukończył studia na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 pełnił funkcję redaktora działu historycznego w "Tygodniku Solidarność". Wchodził też w skład kolegium redakcyjnego związanego z opozycją pisma "Głos Wolny Wolność Ubezpieczający". Od 1982 zajmuje stanowisko kierownika działu historycznego "Więzi". Od 1990 pracuje w Instytucie Studiów Politycznych PAN. Od 1995 prowadzi wykład także m.in. w Collegium Civitas. W 2006 odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Od 2000 przewodniczy zarządowi Stowarzyszenia Archiwum Solidarności.

Źródło: Ciszewski Public Relations