Dolina Stubai to raj dla miłośników sanek. Znajduje się tu ok. 60 kilometrów naturalnych torów saneczkarskich, na których swoje pierwsze kroki stawiały prawdziwe gwiazdy tego sportu, takie jak wielokrotny mistrz świata Markus Prock.
Dolina Stubai to raj dla miłośników sanek. Znajduje się tu ok. 60 kilometrów naturalnych torów saneczkarskich, na których swoje pierwsze kroki stawiały prawdziwe gwiazdy tego sportu, takie jak wielokrotny mistrz świata Markus Prock.

Markus Prock jest zwolennikiem tradycyjnego saneczkarstwa, uprawianego z wykorzystaniem naturalnych torów saneczkarskich. W Dolinie Stubai jest ich pod dostatkiem.

Pasjonaci tej dyscypliny sportu mają tu do wyboru jedenaście torów. Na dotarcie do każdego z nich trzeba poświęcić od dwóch do trzech godzin, ale warto – po wysiłku czeka nagroda – zjazd do doliny. Z torów można korzystać przez cały tydzień. W czwartkowe noce dostępny jest również uwielbiany przez saneczkarzy stok the Schlicker Alm.

Łaskawym okiem na sanki spoglądają także czasem narciarze i snowboardziści, którzy przyjeżdżają do doliny na urlop zimowy. Z torów saneczkarskich korzystają zazwyczaj rodziny, a przy gorszej pogodzie – każdy, kto ma ochotę i zapas sił.

Miejscowi masowo ustawiają się w kolejce do torów saneczkarskich w czasie Nowego Roku. Ci, dla których jednorazowe wyjście na sanki to za mało, mogą zdecydować się na udział w organizowanych raz w miesiącu zjazdach w świetle księżyca. W dzisiejszych czasach, w dobie reflektorów, nocna jazda nie jest problemem. Stoki i tory oświetlane są przynajmniej kilka razy w tygodniu.
Chcąc pozjeżdżać na sankach nie trzeba koniecznie się wspinać. Można także skorzystać z wyciągów z Neustift na Elfer, z Mieders do Serlesbahnen, czy z Fulpmes do Schlick 2000. We wtorkowe i piątkowe noce można także wybrać się w góry wyciągiem z Serles lift.

Miłośnikom odkrywania nowych tras i nowych torów do jazdy na sankach polecamy mniej utarte szlaki. W takich miejscach, jak Dolina Obernbergtal, Auffangalm, czy Brandstattalm czekają na nas piękne widoki i doskonale przygotowane stoki. Innym, wartym zobaczenia miejscem jest Maria Waldrast, klasztor z widokiem na dolinę Wipptal, w okolicach którego znajduje się 4 kilometrowa, oświetlana w nocy trasa saneczkarska. Wybierając miejsca z dala od tych najczęściej uczęszczanych rezygnujemy wprawdzie z wyciągów, ale to nie oznacza, że musimy dostać się tam na piechotę. Bez problemu można tu dojechać np. jeepem.

Nie można zapomnieć także o tym, co dla wielu saneczkarzy jest niezwykle ważne, dobrym jedzeniu na trasie, dzięki któremu dłużej będzie nam ciepło nawet podczas nocnych zjazdów. Naleśniki Kaiserschmarren czy makaron Käsespätzle uratowały już niejednego przed głodem i wychłodzeniem.

Sanki dla każdego
Najlepsze w saneczkarstwie jest to, że wymagania co do techniki nie są tu zbyt wygórowane. Tak naprawdę każdy może wypożyczyć solidne, wzmacniane sanki i zacząć korzystać z uroków tego sportu. Wystarczy założyć kask narciarski, gogle i, co ważne, odpowiednie buty, które zapewnią skuteczne hamowanie.

Jedyne, na co Markus Prock radzi zwrócić uwagę, to ostrożne pokonywanie zakrętów, które zimą mogą być oblodzone. Lepiej wtedy brać zakręty po zewnętrznej stronie, radzi Prock, ale jemu łatwo powiedzieć – jest w końcu mistrzem.

***
Dolina Stubai oddalona jest o jedyne 20 minut drogi od Innsbrucku (stolica Tyrolu). Można tam bez problemów dotrzeć samochodem, pociągiem, bądź samolotem. Lodowiec Stubai, największy lodowcowy teren narciarski w Austrii, oferuje turystom 110 km stoków narciarskich, które od października do czerwca są stale ośnieżone (lodowiec Stubai został zwycięzcą portalu w kategorii "śnieg gwarantowany").

Doskonale przygotowane stoki czekają również na entuzjastów białego szaleństwa w centrum narciarskim Schlick 2000 w miejscowości Fulpmes, ośrodku przeznaczonym dla rodzin – "Serles Lifts" niedaleko Mieders oraz "Elfer Lift" w Neustift. Dzięki specjalnej ofercie dla rodzin, dzieci poniżej 10. roku życia mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów w towarzystwie rodzica na wszystkich wyciągach w dolinie Stubai.

Wszelkie informację na temat doliny Stubai dostępne są na stronie internetowej . Informacje na temat noclegów można również znaleźć dzwoniąc pod numer: +43 (0)501881-0 lub wysyłając e-mail na adres: info@stubai.at. Za rezerwacje grupowe odpowiedzialny jest "Stubai Touristik" (numer telefonu: +43 (0)501881-171 lub172; e-mail: stubaitouristik@stubai.at).

Źródło: Sigma International (Poland) Ltd Sp. z o.o.