<div style="text-align:justify">Pieniny to piękny masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, zatem wziąć ten teren pod uwagę decydując się na wakacje w górach!</div>
Pieniny to śliczny masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad 500 km na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, w związku z tym wziąć ten region pod uwagę organizując wakacje w górach!

szczawnica kwatery

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najcudowniejszych zakątków w naszym kraju. Malowniczo meandrująca rzeka wcięła się silnie w skały tworząc przełom, którego widok zwala z nóg. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka (wypożyczalnia kajaków na drwęcy) tworzy siedem zakrętów, osiągając tym samym 9 km długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od 300 do pięciuset metrów.

Największą atrakcją powiązaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od pierwszego kwietnia do trzydziestego pierwszego października, od ponad 165 lat. Tratwy wyruszają z przystani flisackiej w Kątach, by odbyć 15-kilometrową wyprawę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem albo trasą widokową prowadzącą po polskiej stronie Pienin.

Nie ociągaj się – jeżeli chcesz przestudiować dalsze informacje (https://btzielonadolina.pl/wycieczki-do-drezna) na ten niebywale zajmujący temat, to kliknij w link poniżej i przeloguj się do nowego tekstu.

Atrakcyjnym elementem krajobrazu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało na skutek budowy zapory na Dunajcu. Na początku przedsięwzięcie wzbudzało dużo kontrowersji, niemniej jednak z czasem jezioro łącznie z malowniczą okolicą stało się jednym z najbardziej pięknych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo elementem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Oprócz wspomnianego pięknego przełomowego odcinka Dunajca i fantastycznej różnorodności rzeźby urwisk skalnych, Park chroni też cenne rośliny i zwierzęta. Rosną tu między innymi endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku dominują lasy bukowo – jodłowe, a gołe skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Czarującym elementem krajobrazu są też ukwiecone górskie łąki, wykorzystywane od dawna, jako pastwiska dla owiec. Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około 30 gatunków storczyków. Rewelacyjnie się tu czują wszelkiego typu owady i motyle (około tysiąc sześćset gatunków) – odnotowano występowanie niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Kompletną ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Wśród ssaków przeważają głównie gryzonie i siedemnaście gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy głównie Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Trzeba też wspiąć się na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak nazywany Sokolą Percią i Czertezik (774 m n.p.m.), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą 300 m niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano też liczne tarasy ze niesamowitą panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje też cennych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie zbudowanego w IV w. Warto także zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier. Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują odpowiednio wyposażoną bazę zabiegową.

Wśród zabytków sakralnych warto wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z tysiąc siedemset dziewięćdziesiątego ósmego roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę skupiają także zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się wyjątkowo cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Należy wybrać się także na słowacką stronę Pienin, gdzie wznosi się cudowny, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (obecnie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***Całkowitą ofertę na odpoczynek dwa tysiące piętnaście w Pieninach można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej zamieszczone linki:- pieniny domki- tanie kwatery w górach- pensjonaty w górach- pokoje gościnne w górach