<div style="text-align:justify">Dwie najbardziej innowacyjne konsole do gier zostały stworzone już prawie dziesięć lat temu. Prototypowy Xbox 360 został wyprodukowany w 2005 roku, konkurencyjny produkt firmy sony – PlayStation 3 miał swoją premierę niedługo później. Pomimo różnic technologicznych na korzyść PlayStation oba urządzenia zyskały rzesze zagorzałych fanów. W tym roku obaj producenci wypuścili do sprzedaży następną generację urządzeń – PlayStation 4 i Xbox One.</div>
Dwie najbardziej przełomowe konsole do gier zostały stworzone już prawie dziesięć lat temu. Prototypowy Xbox 360 został stworzony w 2005 roku, konkurencyjny produkt firmy sony – PlayStation 3 miał swoją premierę niedługo później. Pomimo różnic technologicznych na korzyść produktu marki Sony oba urządzenia zyskały wielu oddanych zwolenników. W tym roku obaj producenci wypuścili do sprzedaży najnowszą generację konsol – PlayStation 4 i Xbox One.

Tuż po ich ogłoszeniu w internecie rozgorzała walka fanów obu konsol. Z tego konfliktu najbardziej zadowoleni są gracze przywiązani do komputerów, oni bowiem od lat skarżyli się na to, że stare konsole ograniczają ewolucję gier komputerowych.

Nowe technologieOprócz zauważalnie większych możliwości, oba urządzenia zostały dostosowane do epoki witryn społecznościowych. Kontroler do najnowszej konsoli PlayStation wyposażony jest nawet w specjalny guzik „share” służący do udostępniania przez łącze internetowe aktualnego stanu rozgrywki. Xbox One również umożliwia użytkownikom dzielenie się nagranymi częściami gry, kontroler tej konsoli nie posiada jednak przeznaczonego do tego zadania klawisza. Sporo nowoczesnych rozwiązań zostało zaimplementowanych właśnie w sferę kontrolowania konsoli. Bezprzewodowe dżojstiki zawierające panele dotykowe i akcelerometry czy sterowanie urządzeniem z wykorzystaniem ruchu czy mowy – to możliwości które rozwijane były w ciągu ostatnich lat, a teraz są jeszcze bardziej dokładne.

Przyszłość jest obiecującaNa dzień dzisiejszy inżynierowie obu firm pracują nad nowymi urządzeniami dodatkowymi które mają zrewolucjonizować charakter rozrywki dostarczanej przez konsole do gier. Microsoft, firma produkująca konsolę Xbox (więcej tu: ) zaprezentowała jakiś czas temu technologię SmartGlass.

Technologia ta ma pozwolić na połączenie telefonu komórkowego czy tabletu z konsolą, czyniąc urządzenie mobilne dodatkowym wyświetlaczem i urządzeniem sterującym w jednym. Trwają ponadto prace nad wdrożeniem do obu konsol nowoczesnego dodatku – specjalnych okularów które pozwolą graczom wcielić się w głównego bohatera gry i widzieć akcję z perspektywy pierwszej osoby. Specjaliści przewidują ponadto, że w ciągu kilku lat pojawi się jeszcze kilka urządzeń mogących współdziałać z konsolami, które mogą zmienić oblicze rozgrywki za pośrednictwem sieci.