Pokochaj czytanie

Popularna mądrość mówi nam, iż nauka to potęgi klucz i trudno nie przytaknąć. W jaki sposób jednak zdobywamy ową wiedzę? Za sprawą książek głównie, które kształtują, uczą, rozwijają rozum, pokazują wartości w życiu. Warto dbać o swój rozwój czytając książki. Myślę, iż nie potrzeba nakłaniać do tego ludzi, którzy rozumieją jakie to ważne, jednak chciałbym nawrócić, choćby jednego niedowiarka.

Autor: HONDA
Przeciętny przeciwnik czytania sądzi, że w książkach nie przeczytaj więcej tutaj znajdzie nic interesującego. Standardowe myślenie takiej osoby to pewność, iż szkoda tracić dzień na czytanie. Innym powodem jest opinia, iż literatura to wiedza teoretyczna, a przecież istotna jest praktyka. Wreszcie trzeci argument bazuje na przekonaniu, że i tak się wszystkiego nie przeczyta, dlatego szkoda na to czasu i sił. Jestem w stanie podać jeszcze wiele innych przyczyn typu koszt zakupu książki, czas czy dostępność, ale nie będziemy tutaj mnożyć przykładów, bo nie dojdziemy do najważniejszych wniosków.

Warto zacząć od zakwestionowania pierwszego argumentu: szkoda czasu na książki. Ustosunkowując się do tej kwestii zawsze zapytuję, więc na jakie czynności dana osoba przeznacza ten swój wartościowy czas. Słyszę odpowiedzi, iż na obowiązki, uczenie się, dzieci, małżonka, telewizję, sen i tak dalej. W porządku, wszystkie te kwestie są ważne, lecz czytania jako takiego nie powinniśmy odbierać jako stratę czasu! To jest ważny punkt od którego trzeba rozpocząć rozmowę. To tak jakbyśmy twierdzili, że nie chcemy tracić czasu na oddychanie. Czytanie to nasza ludzka zdolność, żadne zwierzę nie jest do tego zdolne, podobnie jest z mową, musimy to wykorzystywać, żeby być bardziej wartościowymi ludźmi.

W wolnej chwili

Jaka przyszłość losów czytelnictwa i zakupów literatury w małych księgarniach oraz wielkich sieciówkach i przez Internet.

książki
Autor: young shanahan
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Do tego czasu niejednokrotnie przeprowadzano sondaże wpływu beletrystyki na piękno.


Druga opinia: praktyka, nie teoria. Jakby obie te rzeczy nie szły ze sobą w parze. A nie od dziś wiadomo, że nie ma praktyki bez teorii. Jeśli interesujesz się motoryzacją i chciałbyś zostać mechanikiem to, poza niezbędna praktyką, co robisz dodatkowo? No właśnie, czytasz najnowsze książki o samochodach, jak również poradniki - samochody i motocykle i bierzesz z nich niezbędną wiedzę.

Ostatni argument jest najbardziej powalający: i tak się wszystkich książek nie przeczyta. Ale przecież nikt ci nie każe wszystkiego czytać. Jeśli przebywasz nad naszym polskim morzem i wchodzisz do wody to musisz od razu popłynąć do Szwecji? Nie, oczywiście. Podobnie z czytaniem, nie musisz zostać nagle starcem z siwą brodą i wielką biblioteką, czytaj to, co leży w kręgu twoich zainteresowań, nawet mogą to być najbardziej przystępne historie.
2017-11-12 16:03:02
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.