<strong>Gwałtowne burze w kilku regionach Polski wzmogły nieco poziom wód, jednakże trudna sytuacja jest w Opolu i Wrocławiu, gdzie utrzymuje się stan Odry na wysokim poziomie, a także w Warszawie, gdzie także Wisła przekroczyła stan alarmowy, nie notowany od kilkudziesięciu lat. We Wrocławiu jest spodziewane nadejście fali kulminacyjnej. Poza tym obie rzeki przerwały wały w wielu miejscach, zatapiając bądź grożąc zatopieniem miejscowości w woj. opolskim, dolnośląskim, lubelskim i mazowieckim. W znacznej części kraju, głównie centralnej, w dniu 22 maja mogą występować burze.</strong>
Gwałtowne burze w kilku regionach Polski wzmogły nieco poziom wód, jednakże trudna sytuacja jest w Opolu i Wrocławiu, gdzie utrzymuje się stan Odry na wysokim poziomie, a także w Warszawie, gdzie także Wisła przekroczyła stan alarmowy, nie notowany od kilkudziesięciu lat. We Wrocławiu jest spodziewane nadejście fali kulminacyjnej. Poza tym obie rzeki przerwały wały w wielu miejscach, zatapiając bądź grożąc zatopieniem miejscowości w woj. opolskim, dolnośląskim, lubelskim i mazowieckim. W znacznej części kraju, głównie centralnej, w dniu 22 maja mogą występować burze.

Sytuacja powodziowa w zlewni Odry

Opole

Fala kulminacyjna minęła już miasto oraz całe województwo. O 7 rano poziom wody w Opolu wynosił 703 centymetry (o metr niżej niż kilkadziesiąt godzin wcześniej). Udało się utrzymać w nocy wały w dzielnicy Metalchem.

Wrocław

We Wrocławiu od rana przechodzi kulminacyjna fala, a wysoki poziom wody może utrzymywać się ponad dobę. O godzinie 13:01 cofnięta woda ze Ślęzy przerwała sztuczny wał przy ul. Ignuta (naturalny od strony Ślęzy nie istnieje). Ekipa z telewizji TVN24 sfilmowała dramatyczną sytuację, gdy woda zaczęła się wdzierać na osiedle Kozanów. Osiedle to bardzo ucierpiało podczas Powodzi Tysiąclecia 13 lat temu.

Woda, która napłynęła od strony Ślęzy zalewa zachód Kozanowa, rozlewając się wzdłuż ulicy Ignuta i Gwareckiej, i dalej wgłąb osiedla w kierunku pętli autobusowej (m.in. C), która już jest zalana. W najgłębszych miejscach sięga już po pas i wciąż napływa. Żołnierze, strażacy i mieszkańcy sypią nowe i umacniają tymczasowe wały odcinające zachodni Kozanów (ulica Kozanowska) od zalanej już części. Wzdłuż ul. Lotniczej wstrzymano ruch tramwajowy i jak twierdzą motorniczowie, związane jest to z przełączaniem prądu na tym odcinku. Wiele sklepów w okolicy zostało zamkniętych wcześniej. Na Kozanowie wyłączono prąd. Zalanych zostało 80 ha osiedla.

Po godzinie 17:00 na ulicy Trzebnickiej wybiły studzienki kanalizacyjne, z tego powodu przestały kursować tramwaje, jednak ulica nadal jest przejezdna dla samochodów. Odra jeszcze ma około 2 metrów do granicy terenu zalewowego przy mostach trzebnickich.

Około godziny 20:00 w miasteczku akademicki Politechniki Wrocławskiej ludzie organizowali się do umacniania wałów na ulicy Braci Gierymskich.

Sytuacja powodziowa w zlewni Wisły

Połaniec

Nadal zamknięty jest odcinek drogi 79 Łubnice – Osiek. Woda na Wiśle spada, w niektórych miejscach spadła nawet o 80 centymetrów. Wznowiono akcję łatania dziury w wale na kanale Strumień w Rejterówce. Na miejscu pracują strażacy i wojsko.

Ok. godz. 23:00 udało się zatkać przerwany we wtorkowe popołudnie wał na kanale Strumień w Rejterówce.

Warszawa

Rano w Warszawie najwyższy poziom wody wynosił 779 cm, ale już po godz. 15 zaczął opadać, aby wieczorem osiągnąć o 8 centymetrów mniej. Wystąpiło przesiąkanie wałów, ale nie doszło do ich zerwania.

Płock

W Płocku zalanych zostało kilka ulic, ale fala kulminacyjna ma nadejść dopiero w niedzielę rano i utrzymywać się przez kilka dni.

Źródła

 • Maj 2010 – Relacje na żywo – Polscy Łowcy Burz – 22 maja 2010
 • Grzegorz_Zawiślak – PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI, Ważna od 22.05.2010, godz. 08:00 CEST do 23.05.2010, godz. 08:00 CEST – Polscy Łowcy Burz – 21 maja 2010
 • Pogodynka – Dobowa suma opadów – – 21 maja 2010
 • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni górnej Wisły ze stanem zagrożeń powodziowych – – 22 maja 2010
 • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni górnej Odry ze stanem zagrożeń powodziowych – – 22 maja 2010
 • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni Sanu ze stanem zagrożeń powodziowych – – 22 maja 2010
 • Pogodynka – Aktualizowana mapa polski zlewni Warty ze stanem zagrożeń powodziowych – – 22 maja 2010
 • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni Środkowej Wisły ze stanem zagrożeń powodziowych – – 22 maja 2010
 • Wrocław: Fala kulminacyjna aż do niedzieli – – 22 maja 2010
 • Kozanów już zalany. Woda płynie ulicą Dokerską – – 22 maja 2010
 • Woda przerwała wały, dzielnica Wrocławia pod wodą – – 22 maja 2010
 • Woda wlewa się na ulice Płocka – – 22 maja 2010
 • Do Wrocławia lecą śmigłowce wojskowe; trwa walka z wodą – – 22 maja 2010
 • Wisła w Warszawie ma 771 cm. W kilku miejscach przeciekły wały – – 22 maja 2010

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5