<strong>W związku z zagrożeniem nagłymi i intensywnymi opadami deszczu i gradu wojewodowie postawili w stan gotowości służby reagowania kryzysowego. Według zapowiedzi synoptyków nagle zdarzenia meteorologiczne mają charakter punktowy, nie ma więc stałego, ciągłego zagrożenia na terenie całego kraju.</strong>
W związku z zagrożeniem nagłymi i intensywnymi opadami deszczu i gradu wojewodowie postawili w stan gotowości służby reagowania kryzysowego. Według zapowiedzi synoptyków nagle zdarzenia meteorologiczne mają charakter punktowy, nie ma więc stałego, ciągłego zagrożenia na terenie całego kraju.

W miejscowościach dotkniętych kataklizmem pracują służby ratunkowe, straż pożarna, służby wojewodów, niosąc bezpośrednią pomoc poszkodowanym. Pracują także wojewódzkie zespoły, które szacują szkody. Minister administracji i cyfryzacji poprosił wojewodów, aby w trybie natychmiastowym zaraz po oszacowaniu szkód wystąpili o pomoc finansową, tak aby pieniądze jak najszybciej trafiły do potrzebujących.

Wojewoda warmińsko-mazurski przekaże dziś 380 tysięcy złotych na wypłatę zaliczek dla poszkodowanych rodzin z Bisztynka. Wojewoda przekazał również 48 tysięcy złotych gminie Kolno na wypłatę zaliczek dla 16 gospodarstw , które zostały zalane podczas nawałnicy w środę.

W Podlaskiem wojewoda przekazał już pierwsze pieniądze na konta gmin (50 tys. zł), na których terenie zostały zniszczone domy. Właściciel tych domów otrzymają po 5 – 6 tys. zł pomocy.

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni i minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki są w stałym kontakcie, na bieżąco monitorując działania służb i postępy w usuwaniu skutków kataklizmu.

Źródła

  • Artykuł wykorzystuje materiał pochodzący z artykułu W związku z zagrożeniem burzowym służby reagowania kryzysowego postawione w stan gotowości

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5