<strong>W dniu 14 maja na swojej stronie Polscy Łowcy Burz poinformowali, że układ pogodowy, jaki tworzy się nad Polską jest bardzo podobny do tego, który doprowadził do powodzi tysiąclecia na początku lipca 1997. Intensywne i długotrwałe opady będą miały miejsce na odcinku górnej Wisły oraz górnej Odry, a w ciągu 3 dni może tam spać do kilkunastu centymetrów wody.</strong>
W dniu 14 maja na swojej stronie Polscy Łowcy Burz poinformowali, że układ pogodowy, jaki tworzy się nad Polską jest bardzo podobny do tego, który doprowadził do powodzi tysiąclecia na początku lipca 1997. Intensywne i długotrwałe opady będą miały miejsce na odcinku górnej Wisły oraz górnej Odry, a w ciągu 3 dni może tam spać do kilkunastu centymetrów wody.

Sytuacja w kraju wynika z wysokiego niżu, który przemieszcza się szlakiem Vb wg klasyfikacji szlaków niżów Van Bebbera. Obfite opady mają miejsce także na Słowacji i we wschodnich Czechach.

W ciągu najbliższych trzech dni obfite, do 70 mm opady mogą mieć miejsce w południowych częściach województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego, powodując podnoszenie się poziomu wód Wisły oraz Odry i ich dopływów.

Według bazy danych tworzonej dzięki urządzeniom automatycznym, stan alarmowy przekroczony został na Odrze poniżej Wrocławia, na Wiśle poniżej Krakowa, oraz na Rabie i Wisłoku.

Źródła

  • Polscy Łowcy Burz – Przydatne informacje na czas zagrożenia powodziowego – – 14 maja 2010
  • Polscy Łowcy Burz – KOMUNIKAT – Prognozowane silne opady deszczu i zagrożenie powodziowe – – 14 maja 2010
  • Polscy Łowcy Burz – Aktualizowana mapa przedstawiająca poziom zagrożeń na wybranych terenach Polski – – 16 maja 2010
  • Aktualizowana mapa Czech ze stanem zagrożeń powodziowych – – 16 maja 2010
  • Aktualizowana mapa polski Słowacji ze stanem zagrożeń powodziowych – – 16 maja 2010
  • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni górnej Wisły ze stanem zagrożeń powodziowych – – 16 maja 2010
  • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni górnej Odry ze stanem zagrożeń powodziowych – – 16 maja 2010
  • Pogodynka – Aktualizowana mapa zlewni Sanu ze stanem zagrożeń powodziowych – – 16 maja 2010

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5