<div style="text-align:justify">Z badań przeprowadzonych przez firmę Nielsen Polska wynika, że 48% Polaków wyjechało w tym roku na urlop. Ponad 40% badanych respondentów zdecydowało się na pobyt w górach.</div>
Z badań przeprowadzonych przez firmę Nielsen Polska wynika, że 48% Polaków wyjechało w tym roku na urlop. Ponad 40% badanych respondentów zdecydowało się na pobyt w górach. Oprócz popularnych Tatr i ich stolicy – Zakopanego, ankietowani wybierali Karkonosze. Region zdobywa coraz większą popularność wśród turystów, dzięki bogatej bazie noclegowej i szerokiej ofercie atrakcji turystycznych.

Downhill, sporty rowerowe

Autor: Kamil Kasperowicz
Źródło: Kamil Kasperowicz

Osoby, które wybiorą Karkonosze jako miejsce wypoczynku z pewnością nie będą narzekać na nudę. Warto wybrać się tu jesienią czy zimą. W pochmurne, listopadowe dni, kiedy nie dopisuje pogoda, zamiast siedzieć w domu można skoczyć na bungee albo spróbować zjazdu kolejką linową, nazywaną tyrolką. Fanów mocnych wrażeń zadowoli też możliwość uprawiania ekstremalnej formy kolarstwa górskiego – downhillu, wspinaczki skałkowej czy chodzenia po mostkach linowych.

Podziemne szlaki i podniebne trasy turystyczne
Turyści spragnieni ekstremalnych wrażeń powinni odwiedzić też punkt anomalii grawitacyjnej w Karpaczu – odstępstwa od prawa grawitacji można zauważyć na ulicy Strażackiej. W tym miejscu pozostawione „na luzie” samochody, krople wody i inne kuliste przedmioty, samodzielnie toczą się w kierunku szczytu wzniesienia. Badania naukowe przeprowadzone w tym miejscu potwierdziły istnienie strefy anomalii i wykazały, że grawitacja jest tu słabsza o 4%.

Karkonosze, droga na Szrenicę

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska

Niezwykle atrakcyjnym miejscem dla miłośników turystyki i aktywnego wypoczynku jest Jelenia Góra. Znana w Europie „karkonoska fala” przyciąga wielbicieli lotów szybowcowych w kraju i z zagranicy – to właśnie w Aeroklubie Jeleniogórskim można zdobywać diamenty do złotej odznaki szybowcowej.

Mocnych wrażeń dostarczą też podziemne trasy turystyczne: „Sztolnie Kowary” – w których zgromadzono eksponaty z podziemnego świata legend i historii górnictwa – oraz „Kowarskie Kopalnie” – w dawnej kopalni uranu.

Czy zajmują Cię zbliżone zagadnienia? Jeżeli tak, to jeszcze więcej (http://www.windsurfing-habenda.pl/domki-letniskowe/) takiego typu wpisów znajdziesz na naszej nowej stronie. Zachęcamy!

Każda z tych tras liczy ponad 1000 metrów długości i pełna jest tajemniczych chodników, grot i komór.

Karkonosze to miejsce atrakcyjne również zimą. Podczas najbliższych miesięcy będzie można tu uprawiać liczne sporty zimowe. Narciarzy przyciąga fakt, że oferta polskich gór dorównuje poziomem ośrodkom po czeskiej stronie granicy. O wysokich standardach, jakie oferują karkonoskie stacje narciarskie, świadczy ostatni ranking Newsweeka, w którym Szklarską Porębę uznano za najlepszy ośrodek w Polsce dla zaawansowanych narciarzy. Stare wyciągi zastąpiono nowoczesnym 6-cio osobowym wyciągiem Karkonosz-Express. FIS-owska czarna trasa została uznana za jedną z najciekawszych tras zjazdowych, przewyższających jakością nawet te na Kasprowym Wierchu czy w Szczyrku. Długość odcinka wynosi ponad 2 kilometry, a różnica poziomów aż 500 metrów. Dla doświadczonych narciarzy Szklarska Poręba przygotowała też czerwoną trasę o nazwie Śnieżynka. Ponad dwukilometrowy zjazd o różnicy wzniesień wynoszącej 300 metrów zapewni niezapomniane emocje nawet najbardziej zaprawionym narciarzom.

Kulturalnie i artystycznie

Karkonosze, Śnieżne Kotły

Autor: Anna Więckowska
Źródło: Anna Więckowska

Sporty zimowe to nie jedyne atrakcje, jakie oferują Karkonosze. Obok doskonałych warunków do aktywnego wypoczynku, Jelenia Góra stanowi kulturalne i artystyczne centrum regionu, znane z festiwali muzycznych, pokazów, wystaw czy niekonwencjonalnych działań teatralnych. Bogata, jesienna oferta kulturalna miasta obejmuje m.in.: Wrzesień Jeleniogórski – tradycyjne święto miasta, Festiwal „Silesia Sonans” oraz Jarmark Staroci i Osobliwości, które przyciągają zainteresowanych zarówno z Polski jak i z zagranicy. Warto odwiedzić również Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska, w którym zgromadzono miniaturowe obiekty reprezentujące zabytki architektury Kotliny Jeleniogórskiej oraz polsko-czeskiego i polsko-saksońskiego pogranicza w skali 1:25. Podczas zwiedzania można posłuchać wielu ciekawostek i opowiadań związanych z przeszłością oglądanych miniatur.

Osoby, które chcą uciec od zgiełku miasta i odpocząć w ciszy i spokoju, zamiast popularnych ośrodków turystycznych powinny wybrać ciche i spokojne zakątki Karkonoszy. Warto odwiedzić Piechowice, Mysłakowice z pałacem królewskim i domami tyrolskimi, Przesiekę z Wodospadem Podgórnej, Janowice Wielkie, Jeżów Sudecki lub urokliwą Starą Kamienicę. Potrzeby spokoju i relaksu można również zaspokoić w pełnej zieleni, uzdrowiskowej części Jeleniej Góry – Uzdrowisku Cieplice.
Decydując się na urlop jesienią lub zimą mamy pewność, że unikniemy tłumu turystów i przepełnionych hoteli. Podczas wakacji poza sezonem można odkryć prawdziwe, dzikie piękno tych gór i odnaleźć wewnętrzny spokój, bez względu na to, czy spędzamy czas w dużym kurorcie, czy w jednej z niewielkich górskich miejscowości. Kowary – https://saladlaciebie.com/sale-weselne/kowary.html

Źródło: PUBLICON Public Relations & Communications