<div style="text-align:justify">Wakacje muszą być czasem zabawy czy odpoczynku, w praktyce jednak bywa z tym różnorako. Odpoczynek, bez względu na miejsce do jakiego konkretna osoba pragnie się udać, dobrze jest planować z określonym wyprzedzeniem, aby unikać potem trudności ze znalezieniem świetnych propozycji. Takiego typu zdobyte doświadczenie może być bardzo pomocne w podejmowaniu najrozsądniejszych postanowień co do ofert wczasów. Jednak przede wszystkim warto się zastanowić, co najlepiej zwiedzać w kraju.</div>
Wakacje powinny być czasem atrakcji albo odpoczynku, w praktyce jednak bywa z tym różnie. Wakacje, bez względu na miejsce do którego konkretna osoba pragnie się udać, potrzeba zaplanować z określonym wyprzedzeniem, aby unikać potem problemów ze znalezieniem perfekcyjnych propozycji. Takiego typu otrzymane doświadczenie może być nadzwyczaj pomocne w podejmowaniu właściwych postanowień co do ofert wakacji. Jednak przede wszystkim warto się zastanowić, co najlepiej zwiedzać w Polsce.

dworzec

Autor: Pau
Źródło: http://www.flickr.com

Przede wszystkim zależy to od prywatnych zainteresowań i celów podróży. Osoba szczególnie zainteresowana sportem zdecydowanie powinna wybrać się do Zakopanego, który oferuje mnóstwo możliwości pod względem narciarstwa i innych sportów zimowych. Tam wyciągi i stoki narciarskie są wykonane na rewelacyjnym poziomie i są doskonałe zarówno dla początkujących, jak i ludzi już od lat jeżdżących na nartach. Poza ogromnymi stokami narciarskimi można tam podziwiać śliczne widoki, które na bardzo długo zapadają każdemu podróżnikowi w pamięć. Zakopane to jednak nie tylko narty – pod względem kulturalnym także stanowi ciekawe miejsce chociażby ze względu na silne wpływy twórców młodopolskich. Zakopanem fascynował się przykładowo Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Witkacy – do dziś istnieje tam Teatr im. S. Witkiewicza. Oprócz tego Zakopane posiada Muzeum Tatrzańskie, zachwycającą unikatową architekturę, oraz Muzeum Kornela Makuszyńskiego. Wielbicielom muzyki romantycznej zdecydowanie się także spodoba obfite w eksponaty Muzeum Karola Szymanowskiego.

Miłośnicy letniej opalenizny i morskiego piasku także mają w czym wybierać – przeważnie wybierane miejscowości wypoczynkowe to Kołobrzeg i Trójmiasto. Przede wszystkim Gdańsk ma niezwykle wiele atrakcji turystycznych oraz wspaniały klimat. Z atrakcji kulturalnych i zabytków stanowczo godne uwagi i polecenia jest Pałac Opatów – współcześnie Oddział Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Gdańsku. Można tam oglądać obrazy Matejki i Jacka Malczewskiego, a także Stanisława Wyspiańskiego. Zajmująca jest także Izba Mikołaja Kopernika – można tam zobaczyć unikalną wersję kopii „O obrotach sfer niebieskich”, fragmenty listów, autoportret sławnego uczonego i inne unikalne pamiątki.

Pod względem kulturalnym także Kraków ma ogromnie sporo atrakcji. Można tam nie tylko stanąć oko w oko ze Smokiem Wawelskim (a przynajmniej jego wizerunkiem), ale też zwiedzić Wawel, sławny Kościół Mariacki z bardzo dobrze zachowanym Ołtarzem Wita Stwosza, a również Kazimierz – starą dzielnicę żydowską z zabytkowym cmentarzem i synagogami. W Krakowie można odszukać wiele śladów historycznych – niezastąpionym punktem jest Collegium Maius o fantastycznym dziedzińcu i przepięknych krużgankach. W Krakowie można także podziwiać jedyne osiągalne w Polsce dzieło Leonarda da Vinci – „Damę z gronostajem” można ujrzeć w Muzeum Czartoryskich, razem z obrazami Rembrandta i Petera Breughla Młodszego. Te wszystkie zabytki, skwery pełne platanów oraz widok zaczarowanych dorożek z pewnością nie rozczaruje żadnego turysty.