<div style="text-align:justify">W czasie wszechobecnego dostępu do szerokopasmowego internetu twórcy gier wymyślili wspaniałe rozwiązanie na zminimalizowanie kosztów dystrybucji swoich produktów. Dawniej miłośnicy gier nabywali gry na namacalnych nośnikach, takich jak płyta CD czy DVD, pociągało to za sobą bardzo duże koszty związane z wyprodukowaniem sporego nakładu płyt i produkcją opakowań.</div>
W dobie powszechnego dostępu do szerokopasmowego internetu producenci gier znaleźli doskonałe rozwiązanie na ograniczenie kosztów sprzedaży własnych wyrobów. Lata temu gracze nabywali tytuły na namacalnych nośnikach, takich jak płyta CD czy DVD, niosło to za sobą bardzo duże koszty łączące się z wyprodukowaniem sporego nakładu płyt i produkcją pudełek.

Aktualnie rynek gier przestawia się na internetową dystrybucję gier komputerowych. Klient rejestruje się w jednym z dostępnych sklepów i w nim finalizuje zakup tytułów. Zakupione tytuły są przypisane trwale do profilu gracza kupującego, takie rozwiązanie ogranicza więc szkody po awarii nośnika.

Na dzień dzisiejszy tworzy się coraz więcej sklepów internetowych, gracze lubią jednak trzymać wszystkie swoje gry pod ręką i składować je na jednym cyfrowym koncie. Z tego powodu firmy, które są na rynku od dawna, mają duża przewagę nad konkurentami. Dla komputerów PC największą sprzedaż prowadzi usługa Steam. Producenci konsol nie zostali daleko za nimi i wprowadzili swoje usługi tego rodzaju, zanim zrobili to konkurenci. Pionierem w elektronicznej sprzedaży gier na konsole był Sony z usługą playstation network. Usługa ta oprócz sprzedaży gier jest również platformą do komunikacji i pozwala graczom na wspólną rozgrywkę za pośrednictwem sieci . Sony za dostęp do tej usługi pobiera opłatę abonamentową, w ramach której udostępnia swoje usługi i nagradza graczy dodatkowymi, darmowymi grami.

Wszystkie czynniki wskazują na to, że sprzedaż elektroniczna gier będzie w przyszłości głównym kanałem sprzedaży. Zwolennicy kupowania gier i programów za pośrednictwem internetu dowodzą, że ogromną zaletą takich usług jest niższa cena gier i częste wyprzedaże. Przeciwnicy z kolei, zwracają uwagę na konieczność pobierania ogromnych ilości informacji, co w sytuacji nowych gier, jak chociażby gta 5 , bywa szczególnie uciążliwe dla osób posiadających łącze internetowe z limitami przesyłu. Osoby posiadające dostęp do wolnego połączenia internetowego również mogą skarżyć się na tego rodzaju dyskomfort. Jeśli nawet standardowy nośnik odejdzie do lamusa, będzie to proces rozciągnięty w czasie i zależny w dużym stopniu od rozwoju infrastruktury sieci internetowej w krajach rozwijających się.