<div style="text-align:justify">Sekret wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Teren tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego idealne miejsce na odpoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a rzadkie gatunki roślin i porostów miały pomyślne warunki do rozwoju.</div>
Tajemnica wyjątkowej w skali kraju czystości, jaką cechują się Bory Tucholskie tkwi w ich lokalizacji. Rejon tucholskich lasów oddalony jest od potężnych miast i zakładów przemysłowych, co czyni z niego doskonałe miejsce na wypoczynek 2014. Środowisko naturalne nie zostało tu zdegradowane, a unikatowe gatunki roślin i porostów miały sprzyjające warunki do rozwoju.

bieszczady agroturystyka

Autor: Szymon Nitka
Źródło: www.flickr.com
Bory Tucholskie słyną z najbardziej czystych wód w kraju. Największą chlubą tej krainy jest Struga Siedmiu Jezior – strumień o krystalicznych wodach łączący śródleśne jeziorka z Jeziorem Charzykowskim. Przyroda ożywiona skupiona wokół jeziora jest bardzo zróżnicowana. Mieszkają tutaj iędzy innymi sporadycznie spotykane w naszym kraju kaczki – gągoły i nurogęsi, a także zimorodki.

Wyjątkowością Borów Tucholskich jest specyficzna lobelia jeziorna, rosnąca w najbardziej czystych tucholskich zbiornikach wodnych: jeziorach Wielkie i Małe Gacno, Nierybno i Głuche. Ma ona specjalne wymogi siedliskowe i występuje wyłącznie w stu pięćdziesięciu jeziorach Pojezierza Pomorskiego, określanych jeziorami lobeliowymi. Cennym gatunkiem są też porosty, które również ukazują się tylko w bardzo czystym środowisku. Wielu bez wątpienia zadziwi fakt, że w głębi rezerwatu występują gatunki z czasów ostatniego zlodowacenia sprzed dziesięciu tysięcy lat.

W ostępach Borów Tucholskich żyje bardzo dużo rzadkich zwierząt. Wśród nich powinno się wymienić bieliki, które najlepiej czują się w głębokich sosnowych lasach. Niestety nie ma już tu głuszców, których objęcie ochroną okazało się nieefektywne. Brzegi jezior zasiedliły bobry, których populację przywrócono tu w latach siedemdziesiątych XX w.

Istotnym elementem przyrody Borów Tucholskich jest rzeka Brda, malowniczo wijąca się pośród lasów, sandrów, bagien, torfowisk i łąk. Rzeka w szeregu przypadków wcina się głęboko, tworząc odcinki przełomowe, wąwozy i urwiska. Brda jest szalenie znanym szlakiem kajakowym pośród miłośników tego sportu w całym kraju. Podczas przemierzania szlaku warto odbić w rejon sztucznego koryta Wielkiego Kanału Brdy, gdzie na skrzyżowaniu z Czerską Strugą w miejscowości Fojutowo wznosi się najdłuższy w Polsce akwedukt (siedemdziesiąt pięć metrów), będący elementem systemu hydrotechnicznego wybudowanego w latach 1845-1850.

Odrobinę tajemniczym akcentem w atrakcjach Borów Tucholskich jest 10 kamiennych kręgów oraz trzydzieści kurhanów zlokalizowanych blisko wsi Odry. Historia mówi, że stanowią one pamiątkę po wpływach rzymskich i zamieszkujących tu w I-III w. n.e. Gotach. Niewyjaśnioną do dziś kwestią jest jednakże rzekome nadprzyrodzone oddziaływanie tego miejsca i wciąż jest ono przedmiotem badań radiestetów.

Aby dokładnie poznać wszystkie plusy Borów Tucholskich, trzeba wybrać się do Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi, na potrzeby którego zaadaptowano stary, zabytkowy spichlerz.

Rejon Borów Tucholskich to nie tylko wspaniała, unikatowa przyroda, ale również szereg malutkich i pięknych miejscowości, kryjących interesującą historię i bardzo dużo ciekawych miejsc. Pośród nich wyróżnia się na pewno Człuchowo, w którym wznoszą się pozostałości imponującego kompleksu zamkowego będącego dziełem Krzyżaków. Pośród najlepiej zachowanych elementów zespołu znajduje się czterdziestosześcio -metrowa wieża, którą uprzystępniono do odwiedzania oraz park romantyczny z promenadą wiodącą nad brzeg Jeziora Czluchowskiego. Ważnym ośrodkiem sakralnym jest Wiele, gdzie znajduje się Kalwaria Wielewska. Składają się na nią dwadzieścia trzy kapliczki, kamienne posągi oraz rzeźby stacji Drogi Krzyżowej. Do Wiela szczególnie warto wybrać się w maju, bowiem odbywa się tu wówczas najbarwniejszy odpust w roku. Największymi atrakcjami Chojnic są mury miejskie z Bramą Człuchowską, XIV-wieczna bazylika, ratusz i zabytkowe kamienice na rynku, Muzeum Regionalne, a także barokowy kościół Jezuitów z dawnym kolegium. Wszyscy hobbyści kultury indiańskiej powinni koniecznie zajrzeć do Wymysłowa, gdzie znajduje się Muzeum Indian Północnoamerykańskich. Można podziwiać tutaj przedmioty użytku codziennego Indian, robione przez nich ozdoby, ubiory i broń oraz okazy używane do obrzędów. Ciekawym akcentem są tipi polskich Indian, które zostały ulokowane na polance obok Muzeum.

***Całkowitą ofertę na wakacje 2014 w Borach Tucholskich można odszukać w serwisie albo klikając na niżej zamieszczone linki:- Bory Tucholskie noclegi (zobacz więcej) domki całoroczne- tanie noclegi w Bieszczadach- wypoczynek Bory Tucholskie