<div style="text-align:justify">Mielno to znana miejscowość letniskowa znajdująca się na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Razem z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, rewelacyjnie przystosowany by ugościć turystów planujących wypoczynek 2014 nad morzem Bałtyckim!</div>
Mielno to słynna miejscowość wakacyjna położona na polskim wybrzeżu i nad jeziorem Jamno. Równocześnie z sąsiadującą z nią miejscowością Unieście tworzy kompleks wypoczynkowo – rekreacyjny, rewelacyjnie przystosowany by przyjąć wczasowiczów planujących wczasy 2014 nad morzem!

agroturystyka pomorskie

Autor: pawelkoszalin
Źródło: http://www.flickr.com
Głównymi plusami, dla których powinno się odwiedzić Mielno są głównie uwarunkowania przyrodnicze – umiejscowienie nad morzem Bałtyckim i jeziorem, śliczna plaża i korzystny mikroklimat. Wśród zabytków należy wymienić cztery obiekty. Pierwszym z nich jest gotycki kościół Przemienienia Pańskiego wybudowany w XV w., 750 m od wybrzeża morskiego. Jednonawowa, ceglano – kamienna świątynia spełniała ongiś też rolę obronną, o czym świadczy jego umiejscowienie na niewielkim wzniesieniu, wkoło, którego widać ślady fos, a także grube mury i wąskie okna dwukondygnacyjnej wieży. W środku kościoła znajduje się mnóstwo cennych obiektów, m.in. barokowa ambona z XVIII w. z rzeźbami czterech ewangelistów, dwa dzwony kościelne, neobarokowy obraz Wniebowstąpienie, a także neogotyckie: chrzcielnica, wieczna lampka oraz dwa witraże w prezbiterium Dobry Pasterz i Święta Rodzina.Innymi zabytkami są: park dworski z przełomu XVIII/XIX w., willa szachulcowa przy ulicy Kościuszki 11 z początku XX w. oraz drewniany pensjonat przy ulicy 1 Maja 13 z początku XX w. Ciekawym obiektem jest także rzeźba jelenia stojąca przed Urzędem Gminy, którą ufundował jeden z tutejszych ziemian, by uczcić udane łowy. Należy również zobaczyć pomnik lotników, dwa betonowe bunkry oraz urokliwą aleję lipową biegnącą z Mielna do Mielenka.

Walorem Mielna jest głównie czysta, długa i piaszczysta plaża. Jej szerokość waha się od 30 do pięćdziesięciu czterech metrów. Plaża jest drobnoziarnista, a na odcinku od ulicy Słonecznej do Nurtu Jamneńskiego miejscami kamienista. Naokoło niej występują liczne kawiarnie, restauracje, smażalnie ryb oraz inne obiekty gastronomiczne i handlowe. Wzdłuż plaży wiedzie droga spacerowa. Usytuowano tu też park nadmorski, w którym mieści się muszla koncertowa. W Mielnie urlopowicze mogą cieszyć się niezwykle dobrym mikroklimatem. Powietrze jest tu bogate w sól i jod i jest nadzwyczaj bardzo dobre dla osób mających problemy z układem oddechowym.

Sporo atrakcji czeka na nas też nad Jeziorem Jamno. Jest to jezioro przybrzeżne, odcięte od morza Bałtyckiego mierzeją. Jamno jest wyjątkowo znane pośród wielbicieli sportów wodnych. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście działa wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W sezonie istnieje możliwość wybrania się na rejs po jeziorze, stateczkiem wycieczkowym „Mila”.

Do interesujących widowisk odbywających się w Mielnie bezsprzecznie zaliczyć można Międzynarodowy Zlot Morsów w styczniu lub lutym, Nadbałtycką Wiosnę Esperancka, Magiczne Święto – Mieleńska Noc Świętojańska, Otwarcie sezonu żeglarskiego – Morski Klub „Tramp”, „Operę nad Bałtykiem”, Bieg Śniadaniowy, Otwarcie Hyde Parku, Mieleńską Noc na Gorąco, Przegląd Teatrów Ulicznych i Festiwal Latawca oraz Folkową Fiestę czyli Dożynki Gminne.

Warto wspomnieć, że przez Mielno przebiega parę tras rowerowych. Do najładniejszych z nich zaliczyć należy szlak Mielenko do Chłopów i Sarbinowa biegnący przez przy wydmowy las iglasto – liściasty.

***Całkowitą ofertę na urlop 2014 w Mielnie można znaleźć w serwisie albo klikając na poniższe linki:- apartamenty nad morzem (ciekawe informacje)- domki letniskowe Mielno