W dzisiejszych czasach coraz bardziej modne stają się książki w formie elektronicznej.<br /><div style="text-align:justify">Praktycznie wszystkie liczące się wydawnictwa mają je w swoim katalogu wydawniczym. Dostępne one są we wszystkich możliwych formatach i na różnych nośnikach. Jednym z bardziej najłatwiejszych są audiobooki. <br />W tej formie możemy dostać książki wielu gatunków literackich oraz podręczniki.</div>
Obecnie coraz bardziej rozpowszechnione stają się książki w formie elektronicznej.

Praktycznie wszystkie duże wydawnictwa mają je w swojej ofercie. Możemy nabyć je we wszystkich możliwych formatach i na różnych nośnikach. Jednym z bardziej popularnych są audiobooki.
W tej formie możemy dostać książki wszystkich gatunków literackich oraz podręczniki.

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

Do najczęściej wybieranych rodzajów należą: bajki i baśnie audiobooki, biografie i dzienniki audiobooki, fantastyka i fantasy audiobooki.Jeżeli wziąć pod uwagę bajki i baśnie audiobooki są dostępne zarówno klechdy autorów klasycznych a także baśnie autorów nam współczesnych. Gdyby rozpatrywać bajki i baśnie audiobooki, można się spotkać z bajkami czytanymi przez interpretatorów którymi zwykle okazują się znani aktorzy lub aktorki. Spotyka się także bogatsze w formie audiobooki to jest słuchowiska bogate w efekty specjalne takie jak: odgłos płynącej wody, głosy ptaków, odgłosy burzy, muzyka. Wszystko to podnosi jakość odsłuchiwanego utworu (biografie i dzienniki audiobooki).Kolejnym gatunkiem zazwyczaj umieszczonym wysoko w ocenach są również biografie i dzienniki audiobooki. Z nowości wydawniczych można polecić wywiad rzekę z panem profesorem Władysławem Bartoszewskim. Inną ciekawą książką są całkiem niedawno wydane „Dzienniki” pani Agnieszki Osieckiej. Jednym z bardziej bogatych działów literackich wydawanych w postaci wersji do słuchania jest gatunek fantastyka i fantasy (ekonomia audiobook). Powodem powyższego zjawiska są możliwości które oferuje ta forma przekazu, głównie ze względu na multimedialny charakter audiobooków.

Książki do słuchania służą nie tylko zabawie ale także nauce na wszystkich poziomach edukacji. W tym dziale najpopularniejsze są ekonomia i biznes audiobooki. Spośród podręczników do ekonomii można mówić o poddziałach: księgowość, księgowość zarządcza, mikroekonomia i makroekonomia autorów: Samuelson, Balcerowicz. Z literatury popularyzatorskiej wymienić możemy: audiobooki ekonomiczne, z historii, z politologii, z religioznawstwa, z kulturoznawstwa również z tak niecodziennych tematów jak: astrologia czy magia.Również lektury szkolne czy też pomoce dla nauczycieli w formie audiobooków stają się coraz bardziej rozpowszechnione. Taka forma podręcznika jest wręcz zalecana przez władze edukacyjne.Książki w formie audiobooka są bardzo wygodne, bo możemy słuchać jej także w podróży (stojąc w korkach). Nie potrzeba specjalistycznych urządzeń – wystarczy zwykły odtwarzacz mp3 czy komputer albo radio samochodowe. Ta forma jest także lubiana przez osoby z problemami w poruszaniu się, ponieważ znosi ograniczenia osób z niepełnosprawnością.Wydaje się, iż audiobooki ze względu na swoją formę i wygodę używania będą przyszłością wydawnictw.