<div style="text-align:justify">Ważnym przejawem życia ludzkiego jest jego hobby. Słowem, to co robi poza swoim obowiązkami związanymi z naszą karierą zawodową czyli codziennymi. Formy spędzania wolnego czasu w oczywisty sposób są bardzo zindywidualizowane. <br /><br /> Jedni z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas np. pielęgnując działkę, inni wolą jazdę na rowerze czy też basen, niektórzy wolą bardziej bierne spędzanie czasu np. delektowanie się muzyką, lektura itp.</div>
Ważnym aspektem życia ludzkiego jest jego „konik”. Słowem, wszystko to co robi poza swoim powinnościami szkolnymi czy codziennymi. Formy spędzania wolnego czasu w oczywisty sposób są bardzo różne.

Jedni z nas wolą aktywnie wykorzystywać czas np. uprawiając działkę, inni wolą jazdę na rowerze czy basen, niektórzy preferują bardziej bierne spędzanie czasu jak na przykład słuchanie muzyki, czytanie itp.

audiobook na iphonie

Autor: athriftymrs.com
Źródło: http://www.flickr.com
Podobnie jest z osobami z dysfunkcją. Coraz więcej osób niepełnosprawnych pracuje. Osoby te starają się prowadzić jak najbardziej zbliżone do normalnego życie we wszystkich przejawach. Dotyczy to również czasu wolnego. Ograniczeniem może być jednak stan fizyczny czy psychiczny.

Jeszcze do niedawna niełatwo było połączyć aktywne i bierne formy wypoczynku. Nowoczesna technologia pozwala ludziom w tym samym czasie uprawiać ogród i zarazem słuchać na przykład pozycji z dziedziny literatury faktu w formie audiobooka (więcej tu: audiobooki szkolne).

audiobook

Autor: Denise Krebs
Źródło: http://www.flickr.com

W przypadku osób które nas interesują istotny jest także fakt, że bardzo często taka forma kontaktu z literaturą może być jedyną dostępną opcją (lub też bogatszą niż dotychczas dostępne). Przykładem tejże okoliczności jest porównanie wydań książek brajlowskich i audiobooków. Porównanie to wychodzi na pewno niekorzystnie dla książek wydań brajlowskich. O ile lektury szkolne w formie brajlowskiej i dział lektury szkolne audiobooki możemy uznać za porównywalne, to w przypadku innych działów nawet niewielkiej księgarni mającej w sprzedaży audiobooki, nawet nie ma się co brać do porównywania, mogłoby się to zakończyć depresją dla czytelnika brajlowskich wydawnictw.

Osoba niepełnosprawna nie musi nawet wychodzić z domu by dostać interesującą książkę co ma wielkie znaczenie dla osób z problemami w poruszaniu się. Wystarczy wpisać w przeglądarce adres księgarni on-line bądź wydawnictwa, a już można pławić się w bogactwie oferty – przykładowo: interesująca literatura obcojęzyczna audiobook. W finale listonosz lub kurier z uśmiechem dostarczy nam perełki z działu lektury szkolne audiobooki: „Trylogia” Henryka Sienkiewicza w interpretacji Borysa Szyca czy „Hobbita” lub też hit z półki literatura młodzieżowa audiobooki z serii „Przygody Mikołajka” .

Na pewno dorosły miłośnik książki wyszuka coś dla siebie też w działach: historia i literatura faktu audiobooki czy na przykład literatura obcojęzyczna audiobooki.