<div style="text-align:justify">Mieszczuchy bardzo cenią sobie odpoczynek na łonie natury. Nie tylko w czasie urlopu spędzają w taki sposób wolny czas. W każdy dłuższy wolny weekend czy przerwy około świąteczne wyrywają się z miejsca zamieszkania, wsiadają w samochód lub też pociąg, i szukają zapachu lasu, świergotu ptaków, chłodu wody, jednym słowem - ukojenia w przyrodzie.</div>
Mieszkańcy miast coraz bardziej cenią sobie odpoczynek na wsi. Nie tylko w czasie urlopu spędzają w ten sposób wolne godziny. W każdy długi wolny weekend czy przerwy około świąteczne urywają się z miejsca zamieszkania, wskakują w auto albo autobus, i szukają cienia lasu, świergotu ptaków, chłodnej wody, jednym zdaniem – ukojenia w przyrodzie.

Nic tak nie wycisza jak szum górskiego strumyka. Nie dziwi zatem fakt, że górska agroturystyka jest aż tak bardzo popularna. Spacerując po górach możemy poprawić swą kondycję, jednocześnie podziwiając budzące podziw krajobrazy. Szlaki są dostosowane poziomem trudności do możliwości piechurów. Wystarczy złapać mapę, spakować plecak podróżny, włożyć odpowiednie buty i ruszyć na górskie ścieżki powinniśmy zobaczyć także liczne trasy rowerowe góry izerskie. Góry zachwycają o każdej porze roku. W lecie możemy szukać w górach ochłody, upajać się czystym górskim powietrzem, oczyścić płuca z miejskiego smogu. Po drodze zebrać jeżyny, jagody czy grzyby, których pełne są lasy nasze. Zimą poszaleć na nartach czy desce snowboardowej. Najwspanialej jednak góry wyglądają na jesień. Przyciągają wzrok wszelkimi kolorami, a liście przyjemnie szeleszczą pod butami turystów. I nie ma chyba bardziej czarodziejskiego obrazu niż gdy rankiem mgła podnosi się, i odkrywa przed nami wolniutko piękno gór, niczym kurtyna w teatrze.

Górska agroturystyka to nie wyłącznie Zakopane i Tatry czy Szczyrk, często gęsto odwiedzane. To również mniej nam znane góry Izerskie. Są to niewysokie góry w Sudetach na terenie Czech i Polski, gdzie 4 listopada 2009 r. założono tzw. Izerski Park Ciemnego Nieba, a jest to pierwszy taki park w Polsce i w Czechach. Ideą tego rodzaju działań jest uchronienie nocnego nieba od nadmiaru sztucznych świateł, po to aby móc oglądać ciała niebieskie (tym samym również ochrona środowiska. Jak wiadomo, obecnie ciemne nocne niebo nie jest wcale czymś oczywistym w dużych miastach i wokół nich.
Agroturystyka w górach Izerskich to też fajna idea dla trampów pragnących uprawiać nie tylko turystykę pieszą, ale też konną lub rowerową, i oczywiście narciarstwo biegowe. Wieczorami zaś możemy spędzać czas przy ognisku, piec kiełbaski i bawić się nawet do białego rana, w zimie natomiast urządzać kuligi. Gama propozycji agroturystyka góry izerskie jest bez wątpienia niemała.