<div style="text-align:justify">Gdy sto dziesięć lat temu sprytni bracia Wright odbyli swój pionierski lot, nikt nie podejrzewał, że zaczyna się nowa era w historii ludzkości. Oto człowiek wzleciał w górę, realizując olbrzymienia marzenia tysięcy. Później rozwój techniki rozwijał się dynamicznie – w czasie Wielkiej Wojny samoloty stały się po raz pierwszy maszyną do zabijania. </div>
Kiedy jedenaście dekad temu sprytni bracia Wright mieli swój słynny lot, nikt nie wiedział, że rozpoczyna się nowa doba w historii świata. Oto ludzka istotna wzbiła się w niebo, osiągając olbrzymienia marzenia tysięcy. Następnie postęp technologiczny potoczył się gwałtownie – w trakcie pierwszej wojny światowej samoloty zostały po raz pierwszy maszyną do mordowania.

autostrada

Autor: www.sxc.hu
Źródło: www.sxc.hu

W następujących dziesięcioleciach maszyna do latania była nieustannie udoskonalana, kolejne egzemplarze biły niebotyczne rekordy. W czasie powojennym rozwinięto technikę odrzutową, która zastąpiła benzynę w samolotach. pół stulecia po pionierskim locie człowiek postawił stopę na Księżycu.

Dziś lot to właściwie najbardziej komfortowy środek transportu. Poza tym nic nie może osiągnąć prędkości, z jaką podróżuje samolot. Z tej przyczyny rzesze osób na całym globie wykorzystuje ten środek transportu. Bez wątpienia każdy z was oglądał kiedyś w TV przerażające materiały filmowe z miejsc tragedii lotniczych.

Wszyscy mieszkańcy Polski byli zszokowani, kiedy w Rosji spadł na ziemię samolot (szerzej – http://lot.com/bilety-lotnicze/loty-z-wroclawia-do-warszawy) z prawie setką poważanych ludzi z polskiej polityki. Takie doświadczenia mogą dawać przeświadczenie, że lot jest czymś ryzykownym. A to fałsz – według wielu statystyk samolot – kliknij, zobacz, sprawdź – jest najmniej ryzykownym medium transportu.

To fakt, że jak następuje wypadek, to mało kto ma szansę uratowania się, lecz takie rzeczy zdarzają się naprawdę rzadko. To nie lot jest największym zagrożeniem, lecz samochód. Na krajowych trasach rok w rok giną tysiące podróżnych, a katastrofy lotnicze następują bardzo rzadko.

Dodatkowo technika tak się rozwinęła, że teraz jest naprawdę bezpieczny. Właściwie zdaje się, że najbardziej lotu lękają się ludzie, którzy lecą pierwszy raz. Po dziewiczym locie obawa najczęściej mija – tak pewnie odczuwali odważni bracia Wright, którzy 110 lat temu zbudowali maszynę zmieniającą świat. Na dobre!