<div style="text-align:justify">Gdańsk to miasto o niezwykle bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu ważnych kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu wczasowiczów spędzających wakacje nad Bałtykiem. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest niezwykle malowniczym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.</div>
Gdańsk to miejscowość o niesłychanie bogatej, ponadtysiącletniej historii i kupieckiej tradycji. Jego strategiczne umiejscowienie, przyczyniło się do przyjęcia Gdańska do Związku Hanzeatyckiego, nawiązania wielu znaczących kontaktów zagranicznych, sporego wzbogacenia się miasta i przyciągnięcia wielu turystów spędzających wakacje nad morzem Bałtyckim. Zasoby pieniężne i status Gdańska wpłynęły na błyskawiczny rozwój kultury, nauki i sztuki. Dzięki temu Gdańsk jest wyjątkowo bajecznym miastem, z licznymi zabytkami, muzeami i galeriami sztuki.

domek nad morzem

Autor: MrSco
Na zwiedzenia miasta Gdańsk powinno się przeznaczyć choć kilka dni. Tylko wtedy jesteśmy w stanie w pełni poznać jego czar i nacieszyć się panującą tu atmosferą.

Swoją wyprawę po mieście trzeba rozpocząć od Drogi Królewskiej – głównej trasy turystycznej w Gdańsku. Prowadzi ona od Bramy Wyżynnej i zespołu przedbramia, przez Katownię, Złotą Bramę, ul. Długą z zachwycającą kamienicą Uphagena, aż po Długi Targ, będący reprezentacyjną ulicą Gdańska. Długi Targ biegnie przez środek Starego Miasta i funkcjonuje, jako miejski rynek. Wśród licznych obiektów znajdujących się przy Długim Targu, wymienić warto ceglany, gotycko – manierystyczny Ratusz z czternastego wieku, Fontannę Neptuna, późnogotycki Dwór Artusa będący siedzibą bractw kupieckich, Bramę Zieloną w stylu manieryzmu niderlandzkiego będącą oddziałem Gdańskiego Muzeum Narodowego, a także manierystyczne i barokowe kamienice patrycjuszowskie, które mimo wielu zniszczeń wojennych zachowały fragmenty pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej. Warto zaznaczyć, iż w tutejszych kamienicach przebywali najwięksi polscy królowie: Zygmunt III Waza, Władysław IV Waza, Jan Kazimierz, Jan III Sobieski, August II i Stanisław Leszczyński.

Nadzwyczajnie urokliwa jest też ulica Mariacka, przy której są liczne sklepiki z bursztynami i innymi pamiątkami. Koniecznie trzeba zobaczyć gotycki Kościół Mariacki, będący największym kościołem ceglanym na świecie. Wyposażenie świątyni jest wyjątkowo cenne, a szczególną uwagę warto zwrócić na: kopię tryptyku „Sąd Ostateczny” pędzla Hansa Memlinga (oryginał jest w Muzeum Narodowym w Gdańsku), rzeźbę Pięknej Madonny, Rzeźbę Pieta, Sakramentarium, Stacje Drogi Krzyżowej, zegar astronomiczny, organy oraz dzwony.

Charakterystycznym elementem panoramy Gdańska jest zabytkowy Żuraw nad Motławą z XV w.

Oczekuje na Ciebie ciekawa informacja – należy wejść w podany link i tam mamy dla Ciebie masę rzetelnych wątków.

– najstarszy w Europie zachowany dźwig portowy. We współczesnych czasach w Żurawiu znajduje się oddział Centralnego Muzeum Morskiego, do którego warto się wybrać planując wczasy 2014.

Do najbardziej ciekawych gdańskich imprez należy sierpniowy Jarmark Dominikański, którego tradycje sięgają czasów średniowiecznych. Podczas Jarmarku niezliczeni sklepikarze prezentują swoje wyroby, odbywają się niezwykle ciekawe imprezy kulturalne i wydarzenia sportowe.

Nadzwyczaj znaczącym miejscem w Gdańsku jest Westerplatte – półwysep położony u ujścia Martwej Wisły, gdzie w trakcie ataku wojsk niemieckich we wrześniu tysiąc dziewięćset trzydziestego dziewiątego roku przeprowadzono bohaterską obronę, będącą jednym z najbardziej znanych symboli polskiego oporu.

Wśród dużej ilości gdańskich muzeów zapewne trzeba odwiedzić wystawę „Droga do Wolności”, która w niesłychanie interesujący sposób ilustruje wydarzenia związane z procesem wyzwolenia kraju spod komunizmu i działalnością Solidarności.

W trakcie zwiedzania Gdańska obowiązkowa jest też wizyta na Oliwie, gdzie znajduje się Katedra Oliwska ze słynnymi rokokowymi organami, urokliwy Park Oliwski oraz pięknie położone zoo.

***
Kompletną ofertę na wczasy dwa tysiące czternaście w Łebie można wyszukać w serwisie lub klikając na niżej występujące linki:
– domki letniskowe Gdańsk
– tanie noclegi Trójmiasto
– tanie wczasy nad morzem 2015