<div style="text-align:justify">Nie będzie to artykuł o językach obcych kosmicznych cywilizacji, choć oceniając uczciwie, jaką skalę trudności prezentują ciężko uciec od wrażenia, że mamy do czynienia teraz z czymś niezwykłym. W tym artykule pomówimy o niecodziennych językach obcych, główni aktorzy to japoński, kazachski, khmerski, koptyjski.</div>
Ten artykuł nie będzie o językach obcych używanych przez kosmitów, choć patrząc uczciwie, jaką skalę trudności prezentują nie sposób uciec od wrażenia, że mamy do czynienia z czymś niecodziennym. W tym artykule pomówimy o egzotycznych językach obcych, główni aktorzy to japoński, kazachski, khmerski, koptyjski.

zajęcia szkolne

Autor: COD Newsroom
Źródło: http://www.flickr.com

Chociaż zabrzmiało to dość groźnie, obiecuję, że będzie krótko, zwięźle i na temat. Rozpocznijmy od języka japońskiego. Na samą myśl włosy stają dęba i słusznie, bo tego języka nie da się szybko nauczyć. To nie jest zajęcie, które można wykonywać w tak zwanym „międzyczasie”, to obowiązek i wielkie wyzwanie. Niemniej, da się go zrozumieć. I warto, gdyż japońska gospodarka prężnie się rozwija, jednocześnie może nie jest to aż tak popularny język – patrz szczegóły – jak chiński, lecz jego opanowanie może nam wiele dać. Lepiej nie zaczynać od słowników do nauki języka japońskiego, ponieważ czeka nas żmudna nauka japońskiego alfabetu. Musimy uzbroić się w cierpliwość, by przejść ten niezbędny etap. Uwaga: jeśli uważasz, że niecierpliwy, daj sobie lepiej spokój.

Łatwiej ci pójdzie z nauką języka kazachskiego (nieznany język kazachski), choć słowniki czy inne pomoce naukowe (podręczniki, skrypty) nie są łatwo dostępne. Najlepiej poznając ten język (czytaj tutaj) znać rosyjski, gdyż w Rosji znajdziemy więcej pomocy naukowych ułatwiających naukę kazachskiego. Warto być pewnym, iż kazachski to w Kazachstanie dopiero drugi język urzędowy (wpływ miała na to historia, na przykład, rusyfikacja).

Jeśli chcemy koniecznie egzotycznie to oferujemy język khmerski lub język koptyjski (lekcje koptyjskiego). Brzmi nieźle , nie? Khmerskim posługują się w Wietnamie Kambodży i Tajlandii, nie jest to łatwy język, musisz wykazać się dużą zapartością, żeby podjąć naukę języka khmerskiego (słowników i podręczników na naszym rynku jest bardzo niewiele). Nauka koptyjskiego to propozycja dla ludzi naprawdę wytrwałych, nie dość, że od XIX wieku jest to język wymarły to nie ma praktyczne podręczników i słowników do nauki języka koptyjskiego. Jednak jeśli twierdzisz, że uwielbiasz wyzwania, to nauka koptyjskiego jest na samym szczycie tej kategorii.