<div style="text-align:justify">Po komunie w polskim krajobrazie zmieniło się wiele rzeczy. Najistotniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie wcześniej było nieciekawie i pustu: w edukacji. W socjalizmie były tylko państwowe uczelnie, na które udawali się nieliczni, dokładnie tak samo było z nauką języków obcych: każdy musiał uczyć się języka rosyjskiego. Dzisiaj na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Powoduje to sytuacje, iż wielu z nas wybiera takie języki obce, że brzmienie niektórych słów powoduje, że, staje włos na głowie…</div>
Po upadku socjalizmu w polskim krajobrazie wiele się zmieniło. Najważniejsze jednak zmiany zaszły tam, gdzie kiedyś było pusto i nudno: w edukacji. W czasie komunizmu były tylko uczelnie państwowe, na które szli nieliczni, podobnie było z nauką języków obcych: wszyscy musieli się uczyć języka rosyjskiego. Dzisiaj na szczęście jest inaczej. Możemy studiować i poznawać języki, które chcemy. Stwarza to sytuacje, że wielu z nas wybiera takie języki obce, że aż na samo brzmienie niektórych słów, staje włos na głowie…

nauka w bibliotece

Autor: University of the Fraser Valley
Źródło: http://www.flickr.com

Na przykład taki język mandżurski. Pomocy naukowych: książek i słowników do nauki języka mandżurskiego nie kupisz w znanej sieci księgarń, nie kupisz tak łatwo samouczka, jak do niemieckiego czy hiszpańskiego, więc na co taki trud? Najnormalniej otworzyliśmy się na świat, możemy podróżować, więc czerpiemy mocno z tych możliwości. Możemy z równą mocą uczyć się innych interesujących, lecz dość ciekawych języków.

Weźmy pod lupę taki język mongolski.

Jeśli nie masz pewności, czy zamieszczone na tej witrynie informacje są dość dokładne, to zobacz źródło (https://www.tax4business.pl/pit-28-czyli-ryczal-przychodow-ewidencjonowanych/), które zostało wykorzystane do napisania tego tekstu.

Prezentuje się nawet znajomo, tak, wiemy, gdzie jest kraj, lecz wtajemniczając się w tą mowę zgłębiamy historię Mongolii, poznajemy jej mieszkańców, to strasznie intrygująca podróż. Co prawda nauka języka mongolskiego (opanuj mandżurski) do łatwych nie należy, mało jest pomocy naukowych: słowników czy podręczników, ale jeśli tylko bardzo się chce, naprawdę można dotrzeć do odpowiednich pomocy naukowych.

Nie inaczej jest z innymi językami egzotycznymi, na przykład, ciężko o podręczniki i słowniki do nauki języka ormiańskiego czy azerskiego, macedońskiego czy hindu, mandżurskiego czy tajskiego…Zdecydowanie łatwiej jest za to z językami też dość trudnymi, ale jednak europejskimi.

Czy tego rodzaju notka wzbudziła u Ciebie dociekliwość? Jeżeli tak, to przeczytaj ten bardzo w serwisie (https://kama-tour.pl/busy-do-niemiec-slask-przewoz-osob/). On bez wątpienia także jest warty przeczytania.

Nauka języka norweskiego (naucz się norweskiego) czy fińskiego to lepsza dostępność słowników i innych pomocy. Łatwiej też o kursy, szczególnie, że dużo rodaków wyjeżdża do Skandynawii pracować. Warto zastanowić się, czy opłaca się bardziej uczyć się ciężkiego języka, ale dostępnego (materiały, kursy) czy skomplikowanego, ale niedostępnego (ciężko o pomoce naukowe), gdyż od tego wiele zależy.