<div style="text-align:justify">Zakopane mienione przez wiele osób „zimową stolicą Polski”, to miasto powiatowe w Małopolsce. Jest to druga co do wielkości, (zaraz po Nowym Targu) miejscowość na Podhalu. Miasto ma około 28 tys. mieszkańców, i jest najogromniejszym ośrodkiem turystycznym w polskich górach.</div>
Zakopane tytułowane przez wielu „zimową stolicą Polski”, jest miastem powiatowym w Małopolsce. Jest to druga co do wielkości, ( po Nowym Targu) miejscowość na Podhalu. Miasto ma blisko dwadzieścia osiem tys. mieszkańców, i jest najogromniejszym ośrodkiem turystycznym w krajowych górach.

Miasto położone jest u podnóża Tatr, nieopodal granicy ze Słowacją. To najwyżej położony zurbanizowany teren Polski. Na północy miasta znajduje się Gubałówka, zaś na południu nad miastem jest Giewont. Najwyższym punktem jest szpic Świnicy, ma wysokość 2 301 metrów n.p.m.. Zakopane (więcej) kusi ogromem atrakcji turystycznych.

Kuchnia, BB Magnolia Apartments

Autor: BB Magnolia Apartments
Źródło: BB Magnolia Apartments

Wiele osób jako główny punkt w swej trasie odwiedzania miasta wskazuje skocznię Wielką Krokiew. Niemal niemożliwym jest by być w Zakopanem i nie zobaczyć znanej ulicy Krupówki, która jest jednym z najbardziej znanych deptaków w całym kraju. Niezwykle atrakcyjne są także atrakcje związane z kolejkami linowymi na Kasprowy Wierch i Gubałówkę. Najbardziej słynnym polskim szczytem górskim jest Giewont. Biegnie na niego prosty szlak z Kasprowego Wierchu, dlatego jest nader ochoczo zwiedzany przez podróżników i w sezonie letnim czasem trzeba stać w kolejce aby zdobyć szczyt. Od strony miasta góra przywodzi na myśl leżącego na grzbiecie ze skrzyżowanymi rękoma rycerza. Wedle legendy kiedy Polska będzie w niebezpieczeństwie wielki skalisty rycerz wstanie.

Można wybrać się na przechadzkę po Tatrzańskim Parku Narodowym, nad Morskie Oko, w zimie przyuczyć się jazdy na nartach i wykorzystać wiele możliwych tras zjazdowych. W Zakopanem znajduje się kilka wartych uwagi obiektów kulturowych: Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba, Muzeum Tatrzańskie im. dr Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Kornela Makuszyńskiego, Muzeum Przyrodnicze Tatrzańskiego Parku Narodowego, Muzeum Jana Kasprowicza, Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, Muzeum Męczeństwa, Muzeum Władysława Hasiora jak też Miejska galeria Sztuki. Liczebność urlopowiczów zwiedzających miasto ocenia się na 2 – 3 mln osób rocznie. W jaki sposób przygotować się do wyjazdu? Wystarczy wystukać w przeglądarkę.
Autor