<div style="text-align:justify"><strong>Spędzanie wakacji i ogólnie wolnego czasu w okolicach górskich jest w ostatnim czasie coraz bardziej powszechne. Popularność ta zwiększa się wraz ze wzrostem liczby pasjonatów aktywnego wypoczynku. Wolny czas nad brzegiem morza na przykład kojarzony jest zazwyczaj tylko z biernym spędzaniem chwil, w przeważającej liczbie polegającym na leżeniu na plaży i kąpielach w morzu. </strong></div>
Spędzanie urlopu i generalnie wolnych chwil w okolicach górskich jest w ostatnim czasie coraz bardziej powszechne. Popularność ta zwiększa się wraz ze wzrostem liczby pasjonatów aktywnego wypoczynku. Wolny czas nad brzegiem morza przykładowo kojarzy się zwykle tylko z biernym spędzaniem czasu, w większości przypadków opierającym się na leżeniu na plaży i pływaniu w morzu.

W górach z kolei w zasadzie każda metoda na wypoczynek będzie formą bardziej aktywną. Rodzaj tych sposobów w dużym stopniu zależy od charakteru okolicy, czyli tego, czy są to duże góry. W przypadku średnich pasm górskich na przykład spacery nie będą bardzo wyczerpujące, z kolei w sytuacji najwyższych pasm „spacery” tego rodzaju będą wyprawami wymagającymi doświadczenia i profesjonalnego sprzętu. Istnieje również dużo innych sposobów na spożytkowanie czasu wolnego w górskiej okolicy.

Aktywny wypoczynek

Właściwie większość turystów, którzy wybierają górskie kurorty, odwiedza je w zimie. W tym czasie wielu ludzi decyduje się na uprawianie sportów zimowych. Sporty te z roku na rok stają się coraz bardziej popularne. Niegdyś również bardzo lubiane było obserwowanie sportów zimowych i kibicowanie, zwłaszcza skoczkom narciarskim. aktualnie w górach w okresie zimowym królują narty i snowboard. Wiele osób uczy się różnych stylów zjazdów narciarskich i na popularnej desce. Jest również wielu amatorów różnorodnych tricków i ewolucji snowboardowych. Profesjonalny sprzęt do tych dyscyplin najczęściej jest stosunkowo kosztowny, jednak wystarcza na długi czas ze względu na swoją wytrzymałość. Ponadto zawsze istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu w pobliżu popularnych stoków.

Możliwości nocowania

Okolice górskie, szczególnie te najpopularniejsze, zwykle dysponują zróżnicowaną ofertą dotyczącą noclegów. Są to opcje zazwyczaj zróżnicowane. Na przykład jeśli chodzi o noclegi w Zakopanem jak Zakopane na eholiday, które jest bez wątpienia najchętniej odwiedzaną górską miejscowością w kraju, oferta również jest różnorodna, choć w tym przypadku należy liczyć się z większymi kosztami. Dużo lepiej jest wybrać mniejszą miejscowość nawet jedynie na nocleg, by móc na tej kwestii zaoszczędzić. Z opcji noclegowych popularnością cieszą się apartamenty i pokoje wynajmowane w prywatnych domach, a wśród zamożniejszych klientów – hotele i pensjonaty.