Kopalnia Soli w Wieliczce to jedyny obiekt górniczy na świecie, którego początki sięgają średniowiecza. Przez całe stulecia była źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury - dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym.
Kopalnia Soli w Wieliczce to jedyny obiekt górniczy na świecie, którego początki sięgają średniowiecza. Przez całe stulecia była źródłem bogactwa kraju i materialnym fundamentem kultury – dzisiaj jest najchętniej odwiedzanym polskim obiektem turystycznym.

Jej sława dociera do najodleglejszych zakątków ziemi. Ze wszystkich kontynentów nieustannie ściągają turyści, aby na własne oczy zobaczyć i podziwiać wiekowy zabytek.

Aby obejrzeć kolejne niezwykle interesujące wiadomości związane z opracowanym tu wątkiem, zapewne przyda Ci się moja witryna. Więc kliknij w ten link.

Ponad połowa z nich to obcokrajowcy. Co roku tym najcenniejszym historycznie fragmentem wielickich podziemi, usytuowanym na głębokości 64-135 m pod ziemią, wędruje ponad milion osób. Kopalnie oglądali goście z tak odległych krajów jak: Mauritius, Chile, Tajwan, Dominikana, Paragwaj. Szacuje się, że kopalnię odwiedziło blisko 30 mln zwiedzających w całej historii obiektu.

Kopalnia Soli w Wieliczce to dzieło natury i kilkudziesięciu pokoleń górników. Wielicka kopalnia została w 1976r. wpisana do krajowego rejestru zabytków. Dwa lata później, w 1978r. znalazła się na Pierwszej Światowej Liście Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO, a w roku 1994 uznana została przez Prezydenta RP za Pomnik Historii Narodowej.

Oryginalne wyrobiska kopalni o łącznej długości około 300km usytuowane są na dziewięciu poziomach, sięgających do głębokości 327 m wspaniale i dokładnie oddają całą historie związaną z eksploatacją kopalni. Liczne kaplice, urokliwe podziemne jeziora, oryginalne urządzenia i sprzęt, zachowane ślady prac górniczych dają wyobrażenie o zmaganiach ludzi z żywiołami, ich pracy, pasjach, wierzeniach. Wieliccy górnicy pozostawili po sobie dziesiątki rzeźb i płaskorzeźb solnych. Dla turystów obecnie udostępnione jest 35 km odcinek, położony na głębokości od 64 m do 135 m. A jest, co oglądać i podziwiać.

Prezentowany artykuł wydaje się bardzo wciągający? Jeżeli tak, to sprawdź też inne polecane (https://www.surfpoint.pl/) treści, gdyż wydają się być tak samo ciekawe i pochłoną Cię zupełnie.

Po zwiedzaniu turyści odpoczywają w kompleksie komór 125 m pod ziemią, gdzie znajdują się sklepy z pamiątkami, pocztą i restauracja.

W podziemiach wielickiej kopalni można zorganizować konferencje, bankiet, ślub, czy nawet bal sylwestrowy, a wszystko po to by dostarczyć uczestnikom takich imprez niezapomnianych wrażeń. Co ciekawe gościom często towarzyszą legendarne postacie kopalni: Skarbnik, Księżna Kinga, często koncertuje tam orkiestra górnicza, odbywają się również pokazy rzeźbienia w soli.

Pobyt w kopalni to nie tylko uczta dla oka, ale także miejsce o walorach leczniczych. Osoby cierpiące na dolegliwości górnych dróg oddechowych czy alergii mogą skorzystać usług Podziemnego Ośrodka Rehabilitacyjno – Leczniczego, znajdującego się w komorze Jezioro Wessel na głębokości 135 metrów. Kopalnia posiada niesamowity mikroklimat. Duża wilgotność, stała temperatura i ciśnienie, a do tego duża zawartość chlorku sodu, manganu, magnezu i wapnia sprawiają, że miejsce to nabiera rangi leczniczego.
Kopalnia wielicka jest miejscem godnym uwagi. Turysta zwiedzając to miejsce może nawet poczuć się nadmiarem atrakcji. Liczne kaplice, figury świętych, ołtarze, postacie górników i towarzyszących im krasnali, a do tego płynąca rynnami solanka, której można spróbować, podziemne jeziora i komory to uczta dla oka i dla duszy koziego turysty. Kwintesencją wycieczki jest Kaplica Św. Kingi, która robi ogromne wrażenie ze względu na swoje rozmiary, liczne rzeźby i płaskorzeźby, ołtarz, a wszystko wykonane oczywiście ze soli. Warto dodać, że w tym miejscu do dnia dzisiejszego odprawiane są msze oraz ceremonie ślubne.

Kopalnia w Wieliczce to także kopalnia wiedzy, o tym jak kiedyś wyglądało życie i codzienna praca górników. Za pomocą modeli doskonale zobrazowany został sposób wydobycia soli, czerpania solanki, a wszystko przy wykorzystaniu prymitywnych narzędzi. Postacie górników o niebywale realistycznych rozmiarach i oczywiście solne krasnoludki, które towarzyszą w pracy górnikom – to robi wrażenie, dlatego będąc w Krakowie warto odwiedzić to niesamowite miejsce – pełne uroku, niezwykłości i namacalnej historii polskiego górnictwa. Przyjedź, zobacz, a na pewno się nie rozczarujesz.

Artykuł należy do serii: Ciekawe miejsca.

Autor: Grzegorz Pindor