<strong>Od czwartku zaczną się w Polsce upały, w piątek dochodzące do 31°Celsjusza. Towarzyszyć mogą im bardzo silne i niszczycielskie burze oraz, co niewykluczone, trąby powietrzne. Ostrzeżenie takie pojawiło się na stronach Polskich Łowców Burz.</strong>
Od czwartku zaczną się w Polsce upały, w piątek dochodzące do 31°Celsjusza. Towarzyszyć mogą im bardzo silne i niszczycielskie burze oraz, co niewykluczone, trąby powietrzne. Ostrzeżenie takie pojawiło się na stronach Polskich Łowców Burz.

Najbardziej prawdopodobne są intensywne burze w całej zachodniej części Polski, jak również w części centralnej. W ostatnich miesiącach nad krajem przechodziły mezoskalowe systemy konwekcyjne (MCS), powodujące silne burze i huraganowe w niektórych miejscach wiatry.

Jeśli są jakieś nurtujące Cię pytania na przedstawiany wątek, to wejdź na opracowanie, ono zapewne Cię zaciekawi.

Prognozy tego typu pojawiały się już w czerwcu. Tym razem może takich MCSów pojawić się nawet kilka, a także mogą tworzyć się linie szkwału oraz trąby powietrzne. Intensywność wiatrów, jak i gradobicia zależała będzie od tego, jak daleko od granic kraju utworzą się te struktury. Dlatego w chwili obecnej prognozy nie są pewne, co do tego, w który obszarze kraju będą najsilniejsze burze. Burzom towarzyszyć mogą ulewne deszcze do 40 mm.

Pierwsze silne burze mogą pojawić się już w nocy z czwartku na piątek w województwach lubuskim i zachodniopomorskim. Wcześniej sygnalizowane ryzyko trąb powietrznych w nocy z czwartku na piątek jest już prawie obecnie niemożliwe, ze względu na to, że układ burzowy dotrze do Polski późną nocą. Z większym prawdopodobieństwem, trąby powietrzne mogą utworzyć się w czwartek w Niemczech, gdzie będą prawdopodobnie także silniejsze opady gradu.

W piątek jednak burze zaczną się rozwijać w części południowo-zachodniej. Ryzyko trąb powietrznych, według najnowszych prognoz, jest niewielkie, mogą się one jednak uformować na terenie od Kujaw po Warmię i Mazury, ale zagrożenie dotyczy tez regionów Wielkopolski i Dolnego Śląska.

Zobacz też

  • Fotoreportaż: Zniszczenia w parku im. H. Sienkiewicza w Łodzi po burzy 20 lipca 2011
  • Aktualna sytuacja na radarach IMGW
  • przepływ mas powietrza wraz z chmurami na mapie Europy

Wcześniejsze prognozy PŁB

  • Pogoda: dla zachodniej części Polski prognozuje się silne burze i możliwość pojawienia się tornada
  • Meteorologia: układ jest bardzo podobny do sytuacji z początku lipca 1997 roku

Źródła

  • Grzegorz Zawiślak, Artur Surowiecki – Wstępne, dynamiczne prognozy na 19.08.2011 – Forum Polskich Łowców Burz – 16 sierpnia 2011, 09:12
  • Artur Surowiecki, Krzysztof_Ostrowski – PROGNOZA SIŁY I AKTYWNOŚCI BURZ DLA POLSKI (sierpień 2011) – Forum Polskich Łowców Burz – 18 sierpnia 2011, 00:24, 19 sierpnia 2011, 01:29
  • Artur Surowiecki – Uwaga na piątkowe burze! – Komunikat Polskich Łowców Burz – 19 sierpnia 2011

Autorzy, Źródło: Wikinews na licencji CC-BY 2.5